FAQ k 65. ročníku LŠSS 2022

Rozřazovací test

Před zahájením LŠSS musí všichni účastníci napsat rozřazovací test, podle kterého budou zařazeni do kurzu. Online test píší individuálně, bude otevřen po celý červen.

Test obsahuje: gramatiku, čtení, poslech, psaní. 

Odkaz k Rozřazovacímu testu obdrží účastníci emailem.

Po příjezdu do Prahy absolvují účastníci ještě krátké interview.

Registrace

Očekáváme, že všichni student budou přítomni na Registraci v pátek 22. července 2022. V tento den Registrace proběhne přímo na koleji Kajetánka (Radimova 12, Praha 6). V případě, že plánujete přijet až v sobotu 23. července (případně v jiný den), dejte nám prosím co nejdříve vědět skrze tento formulář. Pravidelná výuka začíná v pondělí 25. července.

Začátek LŠSS

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Slavnostní zahájení za účasti rektorky UK se uskuteční v sobotu 23. 7. 2022 od 12.30-14.00 ve Velké aule Karolina, Ovocný trh 560/5, Praha 1.

Na sobotní a nedělní odpoledne a večer jsme připravili program, který vás seznámí s ostatními účastníky, lektory, fakultou a Prahou.

Podrobné informace i harmonogram najdete v pozvánce tady.

Ubytování

Všichni (interní) studenti budou ubytováni na koleji Kajetánka. Jelikož kapacita koleje je omezená, není příliš prostoru vyhovět speciálním přáním a požadavkům. Máte-li zvláštní požadavky, obraťte se prosím co nejdříve na lsss.praha@ff.cuni.cz.

Studentům jsou k dispozici sdílené kuchyňky. Pokoje jsou vybaveny ložním prádlem a ručníky. Pokoje nejsou vybaveny klimatizací. Každé dva pokoje tvoří buňku se sdílenou koupelnou.

Praní prádla: na vrátnici je třeba rezervovat čas využití prádelny. Poté v rezervovaný čas na vrátnici vyzvednout klíč od prádelny a uhradit poplatek. Prací prostředky je třeba si zajistit vlastní. Po využití prádelny je třeba klíč vrátit zpět na recepci.

Na koleji budou k dispozici asistenti LŠSS.

Hlášení závad zde.

Stravování

Stipendisté a účastníci, kteří si uhradili ubytování a stravování mají zajištěny snídaně a večeře na koleji. Obědy jsou zajištěny formou stravenek v hodnotě 100 Kč.

Jídelníček

Snídaně probíhají formou bufetu. K večeři je možnost výběru ze dvou teplých jídel, z nichž jedno je vždy vegetariánské. V případě zvláštních diet se prosím co nejdříve obraťte na lsss.praha@ff.cuni.cz.

Doprava

Studenti si musí zajistit vlastní dopravu po Praze. Doporučujeme zakoupit měsíční kupón za 550 Kč. Studenti ve věku od 18 do 26 let mají nárok na studentskou slevu. V den Registrace obdrží potvrzení o studio pro Dopravní podnik hl. Města Prahy. Bližší informace k cenám najdete zde.

Pandemie Covid-19

Rozsah pandemie v České republice je momentálně pod kontrolou a v souvislosti s ukončením stavu pandemické pohotovosti, o kterém rozhodla Poslanecká sněmovna ve středu 4. 5. 2022, se od 5. května ruší všechna dosavadní mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví. Od tohoto data tak končí povinnost nosit ochranu dýchacích cest také ve zdravotnických zařízeních (vč. lékáren) a zařízeních sociálních služeb.

Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo vnitra ČR publikují aktuální informace k pandemii na svých oficiálních webových stránkách. Oficiální Covid portál shrnuje případné změny na svých webových stránkách. Informační linka ke koronaviru 1221  je k dispozici každý den od 8 do 19 hodin. Pro volání ze zahraničních SIM karet můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

Pokud jste pozitivně testován na koronavirus, je třeba se řídit následujícími opatřeními. (Izolace je nařízena na minimálně 7 dnů od odběru pozitivního vzorku. Izolaci můžete ukončit, pokud uplynulo 7 dnů od odběru pozitivního vzorku a poslední 2 dny nemáte žádné příznaky. Pokud tyto příznaky máte, prodlužuje se izolace po celou dobu výskytu příznaků, plus 2 dny bez příznaků. Izolaci nelze předčasně ukončit absolvováním PCR testu, její minimální délka je 7 dnů. Pokud vám byla izolace nařízena, je daná zákonem a za její porušení hrozí vysoké tresty.)

Koronavirová opatření na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy

Fiolozofická fakulta UK spustila webové stránky s informacemi o koronaviru. S účinností od 14. 3. 2022 byla zrušena povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech vysoké školy. V prostorách fakulty jsou k dispozici dezinfekční prostředky na ruce.

V posledních letech získal administrativní tým LŠSS široké zkušenosti s implementací připravených strategií v souvislosti s ochranou zdraví účastníků Letní školy. V případě zhoršení pandemické situace jsme flexibilní a jsme ihned připraveni tyto strategie opět zavést. Pro posluchače je připraven i limitovaný počet antigenních testů v případě, že by bylo potřeba.

Podpora v případě zdravotních potíží posluchačů LŠSS

V průběhu výuky je posluchačům k dispozici administrativní tým (Ivana Skenderija/Ivana Petrželová). Poté jsou na kolejích k dispozici i asistenti/tlumočníci (včetně naléhavých situací v noci).

Lékařská zařízení

Z důvodu blízkosti k ubytovacímu zařízení a zároveň široké nabídce lékařských služeb jsou studenti v případech zdravotních potíží odvedeni do Fakultní Nemocnice Motol. Dobré zkušenosti jsme v minulosti měli i s Poliklinikou Na Národní.

Opatření kolejí pro případ, že ubytovaní onemocní koronavirem

Informace Kolejí a Menz Univerzity Karlovy k opatřením spojeným s koronavirovou pandemií najdete na jejich webu. Kolej má k dispozici pokoje vhodné k izolaci, zajistíme vám i doručení jídla na pokoj. Alternativně si lze objednat donášku, například na:

hotová jídla: