FAQ

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1. Kde mohu v centru Prahy obědvat?

Seznam restaurací (Můžete platit stravenkami!)

 • U Zlatého slona, Havelská 9, 110 00 Praha 1
 • Restaurace Stupartská, Štupartská 9, 110 00 Praha 1
 • U tří zlatých lvů, Uhelný trh 1, 110 00 Praha 1
 • Ristorante Anna, Dlouhá 22 110 00 Praha 1
 • Bistro Na nové radnici, Mariánské náměstí 2/2, 110 00 Praha 1
 • U Medvídků, Na Perštýně 7, 110 00 Praha 1
 • Restaurace Mincovna, Staroměstské náměstí 930/7 110 00 Praha 1
 • U Dvou koček, Uhelný trh 415/10, 110 00 Praha 1
 • U Templářů Celetná, Templová 589/1, 110 00 Praha 1
 • U Špirků, Kožná 12, 110 00 Praha 1
 • Kavárna Slavia – Enotheca, Národní 1012/1, 110 00 Praha 1
 • U Betlémské kaple, U Betlémské kaple 251/2, 110 00 Praha 1
 • U Jindřišské věže, Jindřišská 26, 110 00 Praha 1
 • Presto Florentinum, Na Florenci 15, 110 00 Praha 1
 • Sicily café, Senovážné náměstí 994/2, 110 00 Praha 1
 • Havelská Koruna, Havelská 21 a 23, 110 00 Praha
 • La Casa Blů, Kozí 857/15, 110 00 Praha 1
 • Sedm konšelů Žatecká 53/10 Praha 1
 • Pizzerie Donna Veleslavínova 93/10 Praha 1

Vegetariánské

 • Country life, Melantrichova 15, 110 00 Praha 1
 • Lehká hlava, Boršov, 2/280, Praha 1 (i veganská jídla)
 • Maitrea, Týnská ulička 1064/6, Praha 1
 • Dhaba Beas, Týnská 19, (ve dvoře), Praha 1 (i veganská jídla)
 • Dhaba Vladislavova, Vladislavova 24, Praha 1 (i veganská jídla)
 • Dhaba Purkyňova, Purkyňova 9, Praha 1 (i veganská jídla)
 • Forky’s Veleslavínova 93/10, Praha 1 (veganská jídla)

 

 

Často kladené otázky před příjezdem

REGISTRACE A ZAČÁTEK LŠSS

 1. Získal jsem stipendium na LŠSS poprvé. Co všechno budu potřebovat?

Osobní doklady, peníze, zdravotní pojištění a léky, pokud nějaké pravidelně užíváte. Potřebovat budete také dopis o přijetí na LŠSS. Výuka, ubytování a jídlo jsou součástí Vašeho stipendia. Všechny ostatní věci si můžete koupit v Praze. Je ale dobré mít s sebou také svůj mobilní telefon nebo počítač, které využijete pro studium.

 1. Kdy LŠSS začíná, kdy mohu přijet a ubytovat se?

LŠSS začíná registrací v pátek 26. 7. 2019, naši registrační kancelář a paní Drtinovou najdete na koleji Hostivař (Weilova 2, Praha 10, viz část Ubytování). Slavnostní zahájení LŠSS je v sobotu 27. 7.  v 9.30 ve Velké aule Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1).

Pro registraci budete potřebovat pas a datum svého odjezdu. Dostanete od nás tištěný program a měsíční jízdenku a další důležité informace. Také se Vás zeptáme, zda máte zájem o vegetariánské jídlo, a vysvětlíme, jak můžete získat přístup k internetu na koleji.

Po registraci na LŠSS na recepci koleje vyplníte formulář pro cizineckou policii a dostanete klíč od svého pokoje.

 1. Přijedu večer. Přijedu později.

To není problém. Recepce v koleji je otevřena 24 hodin denně, ubytovat se můžete kdykoliv. Registrace bude probíhat také v sobotu 27. 7. po rozřazovacím testu v místnosti č. 300 na hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (nám. Jana Palacha 2, Praha 1). Simonu Drtinovou najdete u východu. Registrovat se také můžete každý den od 9.00 do 13.00 na sekretariátu LŠSS, místnost č. 304 (nám. Jana Palacha 2).

 1. Jsem externí student/ka a nebydlím na koleji Hostivař. Musím se tam také registrovat?

Ne, nemusíte. Registrace pro externí studenty bude probíhat po rozřazovacím testu v místnosti č. 300 v sobotu 27. 7. od 11.15. Až napíšete test, najdete u východu z posluchárny paní Drtinovou, která zkontroluje Vaše osobní údaje a dá Vám tištěný program LŠSS a ostatní důležité informace.

 

UBYTOVÁNÍ – KOLEJ HOSTIVAŘ

 1. Mám stipendium, jsem interní student. Kde budu v Praze bydlet?

Stipendisté LŠSS jsou ubytováni na koleji Hostivař, adresa je Weilova 2, Praha 10.

 1. Jak se dostanu na kolej z letiště?

Na letišti nastupte do autobusu č. 119 (směr  Nádraží Veleslavín) a jeďte až na konečnou zastávku Nádraží Veleslavín. Tam přestupte na metro ve směru Depo Hostivař. Na stanici Skalka přestupte na autobus č. 125 ve směru Smíchovské nádraží a vystupte na zastávce Nádraží Hostivař.

Další možnosti dopravy na kolej Hostivař najdete na našem webu (http://lsss.ff.cuni.cz/ubytovani/)

 1. Jak bude vybavený můj pokoj na koleji Hostivař?

Budete ubytováni dvoulůžkových pokojích (nebo v jednolůžkových) s toaletou a sprchou. Na koleji budete mít povlečení, ručníky, skleničku na vodu, mýdlo a toaletní papír. V pokoji najdete stůj, židli, postel a skříň. V pokojích je pouze stropní světlo. Ve všech pokojích je připojení k internetu, heslo obdržíte při registraci.

V každém patře jsou k dispozici dvě lednice a malá kuchyňka s minimálním vybavením. Na koleji jsou k dispozici pračky za poplatek 12,- Kč/hodina (prací prášek si musíte koupit sami) a žehlící prkno s žehličkou za poplatek 5 Kč/půl hodiny.

Na koleji je také menza, kde budete mít snídaně a večeře, klubovna, kde bude večerní program, a společenská místnost, kde můžete trávit volné večery. Ve vstupní hale se nacházejí studovna, kopírovací automat, automat na horké nápoje, sušenky a cukrovinky a také bankomat. Ve vrátnici si lze koupit bagety.

 

DOPRAVA V PRAZE

 1. Jakou jízdenku si mám koupit, když přijedu do Prahy? Co je pro mě nevýhodnější?

Potřebujete jen jízdenku z letiště/nádraží na kolej Hostivař, nebo pokud přijedete později, na hlavní budovu Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha 2 (metro A Staroměstská). Jízdenka stojí 32 korun.

Při registraci dostanou interní účastníci kupon na dopravu na celý měsíc, který musíte nosit stále s sebou – potřebujete ho na cestu do/ze školy, na exkurze a výlety.

 1. Nemám stipendium, jsem externí student a nebydlím na koleji. Dostanu taky jízdenku na celý měsíc?

Ne, nedostanete. Pokud jste externí student, je pro Vás nejvýhodnější koupit si kupon na 30 dní.

 

CO SI VZÍT S SEBOU

 1. Jaké je v srpnu v České republice počasí? Jaké oblečení budu potřebovat?

V srpnu je v Praze léto, průměrné denní teploty se pohybují kolem 25 stupňů, může být ale také o 10 stupňů více nebo méně. Potřebovat budete letní oblečení, opalovací krém, sluneční brýle, deštník. Je dobré zabalit si do kufru také nějaké teplejší oblečení – kalhoty, svetr nebo mikinu.

Součástí programu jsou i koncerty, oficiální návštěva radnice nebo slavnostní zahájení a zakončení v historických prostorách univerzity, tedy události, které v České republice vyžadují formálnější oblečení, například letní šaty pro dámy, nebo košili a dlouhé kalhoty pro pány.

Je dobré mít s sebou jedny pohodlné boty, např. tenisky, ideálně nepromokavé, pro případ, že by často pršelo. Upozornění pro dámy: univerzita je v historickém centru s historickou dlažbou – boty na vysokém podpatku nejsou moc praktické a často se ničí.

 1. Jaké další věci si mám přivézt s sebou do Prahy?

Osobní doklady (pas, občanský průkaz), cestovní doklady (jízdenku na vlak, autobus nebo letenku z/do Prahy), peníze (hotovost, nebo platební karta), zdravotní pojištění a léky, které pravidelně užíváte.

Mobilní telefon a počítač/tablet využijete během svého studia stejně jako slovník (třeba elektronický, nebo internetový) a základní psací potřeby.

Potřebovat budete i oblečení (na koleji Hostivař je pračka) a věci pro osobní hygienu.

Pokud cestujete tak daleko a na dlouho dobu poprvé, vezměte si s sebou něco dobrého na zub (oblíbený čaj, čokoládu), co Vám pomůže, když Vám bude smutno po domově.

 

ŠKOLA

 1. Češtinu už studuju na své univerzitě. Musím si přivézt svoje učebnice?

Ne, učebnice si nemusíte vozit s sebou. Pro svoje studium na LŠSS budete potřebovat psací potřeby, sešit a slovník (třeba elektronický, nebo internetový).

Kvůli online výukovým materiálům je dobré, když si s sebou vezmete i počítač, tablet nebo smartphone, které můžete připojit k internetu. Pokud je nemáte, nevadí, k dispozici je vám informační centrum univerzity s počítači, které můžete používat.

 1. Kolik stojí učebnice, které budeme potřebovat v kurzu?

Učebnice, pracovní sešity a další studijní materiály získáte v kurzu a jsou zdarma.

 1. Jak vypadá výuka na LŠSS? Jaký je časový harmonogram dne a týdne?

Všichni budete po příjezdu psát rozřazovací test, abychom pro vás našli ten správný kurz. Jazykové úrovně jsou celkem 4 – od začátečníků až po pokročilé.

Výuka začíná v 9.00 a končí v 13.15/14.00.

Studenti 4. úrovně mohou také navštěvovat volitelné semináře a přednášky. Pro všechny studenty jsou připraveny odpolední workshopy. Podrobné informace najdete v našem programu, který také po příjezdu dostanete v tištěné podobě, nebo na webu.

 

 

VOLNÝ ČAS – KULTURNÍ PROGRAM

 1. Nabízí LŠSS ještě nějaké další aktivity, během kterých můžu zlepšovat svoji češtinu a poznávat Prahu?

Ano, pro všechny studenty máme připravený doprovodný program, který je volitelný a zdarma. Vyberte si, co Vás zajímá.  Odpoledne, večer a o víkendech můžete jezdit na výlety, chodit na vycházky, návštěvy kulturních institucí, dívat se na české filmy nebo zpívat české písně. Podrobnější informace najdete na nástěnkách, facebooku a v programu, který také po příjezdu dostanete v tištěné podobě.

Kalendář kulturních aktivit 2019

 1. Jsem začátečník/mírně pokročilý a rád bych se zúčastnil kulturního programu. Budu mu rozumět? Máte nějaké tlumočníky?

Důležitou součástí organizačního týmu jsou naše doprovodné tlumočnice, studentky Filozofické fakulty. Budete je potkávat na všech akcích doprovodného programu. Primárním jazykem LŠSS je čeština, podle typu akce budou ale doprovodné tlumočnice tlumočit konsekutivně, případně doprovodně simultálně. Je dobré se s nimi na začátku LŠSS seznámit a zjistit, které jazyky umí.

 1. Na LŠSS už jsem byl/a. Jaké novinky jsou připraveny pro letošní rok?

Každý rok připravujeme novinky v programu, aby LŠSS byla zajímavá i pro ty, kteří už se jí zúčastnili a Prahu a Českou republiku dobře znají. Letos se můžete těšit například na zajímavou nabídku odpoledních workshopů nebo pondělní a páteční neformální kavárenská nebo sportovní odpoledne. Připravili jsme pro Vás také zcela nové výlety.

 1. Jsem v Praze poprvé, ale nemám rád organizované prohlídky a velké skupiny. Kde získám kvalitní informace o městě a jeho zajímavých místech?

Nejvíce praktických informací o Praze najdete na oficiální turistické stránce, kde si také můžete stáhnout průvodce a mapu do svého mobilního telefonu. Průvodci i mapy jsou ke stažení v mnoha jazycích od angličtiny po ukrajinštinu (http://www.prague.eu/). Pokud potřebujete pomoct, zeptejte se nás.

 1. Mám velký zájem o některé neobvyklé části české kultury / české historie. Můžete mi poradit, co bych měl v Praze navštívit, nebo jaké knihy si půjčit?

Samozřejmě. Navštivte náš sekretariát v č. 304 a připravíme pro Vás individuální program na míru.

 

STRAVOVÁNÍ – JÍDLO

 1. Je součástí stipendia i jídlo?

Ano, pro studenty, kteří dostali stipendium, je zajištěna snídaně a večeře na koleji Hostivař, kde budete bydlet.  V menze koleje Hostivař bude také připraveno stravování o víkendech. Ve všední dny, tj. od pondělí do pátku, budete obědvat v centru Prahy, dostanete stravenky.

 1. Jsem externí student, ale rád bych chodil na odpolední workshopy. Kde se mohu naobědvat?

Externí studenti mohou využít nabídky restaurací v centru Prahy, které mají zvýhodněné menu v cenách kolem 120 Kč za oběd.

 1. Jsem vegetarián. Máte vegetariánská jídla?

Menza na koleji Hostivař nabízí vegetariánská jídla. Řekněte nám to při registraci.

 1. Mám upravený jídelníček, potřebuju speciální jídlo.

Studenti se speciálními dietami také mohou využít možnosti uvařit si jídlo ve vybavené kuchyňce na koleji Hostivař, v centru Prahy existuje také řada speciálních restaurací a jídelen, kde najdete jídlo, které je pro vás vhodné.

 

NÁVŠTĚVA PŘÍBUZNÝCH A KAMARÁDŮ

 1. Chtěli by mě navštívit rodiče a kamarádi. Je to možné?

Ano, je to možné. Jen počítejte s tím, že dopoledne máte jazykové kurzy a rodič/kamarádi budou mít svůj program. Pokud plánujete jejich návštěvu, ideálním termínem je víkend 11. a 12. srpna, který je určený k odpočinku a LŠSS nemá žádný program.

Vaše návštěva může dokonce bydlet přímo na koleji Hostivař. Po příjezdu můžete jít do ubytovací kanceláře koleje a tam Vám dají informace o volných pokojích a cenách. Zaplatit si můžete také snídaně a večeře. Informace získáte také u Simony Drtinové na sekretariátu v č. 304.