FAQ

Často kladené dotazy před příjezdem

 

Letní škola slovanských studií (LŠSS) 2018

 

REGISTRACE A ZAČÁTEK LŠSS

 1. Získal jsem stipendium na LŠSS poprvé. Co všechno budu potřebovat?

Osobní doklady, peníze, zdravotní pojištění a léky, pokud nějaké pravidelně užíváte. Potřebovat budete také dopis o přijetí na LŠSS. Výuka, ubytování a jídlo jsou součástí Vašeho stipendia. Všechny ostatní věci si můžete koupit v Praze. Je ale dobré mít s sebou také svůj mobilní telefon nebo počítač, které využijete pro studium.

 1. Kdy LŠSS začíná, kdy mohu přijet a ubytovat se?

LŠSS začíná registrací v pátek 27. 8. 2017, naši registrační kancelář a paní Mikátovou najdete na koleji Kajetánka (Radimova 12, Praha 6, viz část Ubytování). Slavnostní zahájení LŠSS je v sobotu v 9.30 ve Velké aule Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1).

Pro registraci budete potřebovat pas a datum svého odjezdu. Dostanete od nás tištěný program a měsíční jízdenku a další důležité informace. Také se Vás zeptáme, zda máte zájem o vegetariánské jídlo, a vysvětlíme, jak můžete získat přístup k internetu na koleji.

Po registraci na LŠSS na recepci koleje vyplníte formulář pro cizineckou policii a dostanete klíč od svého pokoje.

 1. Přijedu večer. Přijedu později.

To není problém. Recepce v koleji je otevřena 24 hodin denně, ubytovat se můžete kdykoliv. Registrace bude probíhat také v sobotu 28. 7. po rozřazovacím testu v Modré posluchárně (Celetná 20, Praha 1). Paní Mikátovou najdete vzadu u východu. Registrovat se také můžete každý den od 9.00 do 13.00 na sekretariátu LŠSS, místnost č. 225 (Celetná 20).

 1. Jsem externí student/ka a nebydlím na koleji Kajetánka. Musím se tam také registrovat?

Ne, nemusíte. Registrace pro externí studenty bude probíhat po rozřazovacím testu v Modré posluchárně v sobotu 28. 7. od 11.15. Až napíšete test, najdete u východu z posluchárny paní Mikátovou, která zkontroluje Vaše osobní údaje a dá Vám tištěný program LŠSS a ostatní důležité informace.

 

UBYTOVÁNÍ – KOLEJ KAJETÁNKA

 1. Mám stipendium, jsem interní student. Kde budu v Praze bydlet?

Stipendisté LŠSS jsou ubytováni na koleji Kajetánka, adresa je Radimova 12, Praha 6.

 1. Jak se dostanu na kolej z letiště?

Z letiště se na kolej dostanete autobusem 119, který jede do stanice NÁDRAŽÍ VELESLAVÍN, kde nastoupíte na metro A, zelená linka, směr SKALKA/DEPO HOSTIVAŘ. Vystoupíte na stanici DEJVICKÁ a pojedete autobusem 180 na zastávku KAJETÁNKA. Další možnosti dopravy na kolej Kajetánka najdete na našem webu (http://lsss.ff.cuni.cz/ubytovani/)

 1. Jak bude vybavený můj pokoj na koleji Kajetánka?

Na koleji budete mít povlečení, malé ručníky, skleničku na vodu, mýdlo a toaletní papír. V pokoji najdete stůj, židli, postel a skříň, každé dva pokoje mají společnou koupelnu se sprchou, toaletu a lednici. Používat můžete také pračky v suterénu koleje. Na koleji je také menza, kde budete mít snídaně a večeře, klubovna, kde bude večerní program, a televizní místnost nebo kulečník.

 

DOPRAVA V PRAZE

 1. Jakou jízdenku si mám koupit, když přijedu do Prahy? Co je pro mě nevýhodnější?

Potřebujete jen jízdenku z letiště/nádraží na kolej Kajetánka, nebo pokud přijedete později, do Celetné 20 (metro Můstek a Náměstí Republiky). Jízdenka stojí 32 korun.

Při registraci dostanete kupon na dopravu na celý měsíc, který musíte nosit stále s sebou – potřebujete ho na cestu do/ze školy, na exkurze a výlety.

 1. Nemám stipendium, jsem externí student a nebydlím na koleji. Dostanu taky jízdenku na celý měsíc?

Ne, nedostanete. Pokud jste externí student, je pro Vás nejvýhodnější koupit si kupon na 30 dní.

 

CO SI VZÍT S SEBOU

 1. Jaké je v srpnu v České republice počasí? Jaké oblečení budu potřebovat?

V srpnu je v Praze léto, průměrné denní teploty se pohybují kolem 25 stupňů, může být ale také o 10 stupňů více nebo méně. Potřebovat budete letní oblečení, opalovací krém, sluneční brýle, deštník. Je dobré zabalit si do kufru také nějaké teplejší oblečení – kalhoty, svetr nebo mikinu.

Součástí programu jsou i koncerty, oficiální návštěva radnice nebo slavnostní zahájení a zakončení v historických prostorách univerzity, tedy události, které v České republice vyžadují formálnější oblečení, například letní šaty pro dámy, nebo košili a dlouhé kalhoty pro pány.

Je dobré mít s sebou jedny pohodlné boty, např. tenisky, ideálně nepromokavé, pro případ, že by často pršelo. Upozornění pro dámy: univerzita je v historickém centru s historickou dlažbou – boty na vysokém podpatku nejsou moc praktické a často se ničí.

 1. Jaké další věci si mám přivézt s sebou do Prahy?

Osobní doklady (pas, občanský průkaz), cestovní doklady (jízdenku na vlak, autobus nebo letenku z/do Prahy), peníze (hotovost, nebo platební karta), zdravotní pojištění a léky, které pravidelně užíváte.

Mobilní telefon a počítač/tablet využijete během svého studia stejně jako slovník (třeba elektronický, nebo internetový) a základní psací potřeby.

Potřebovat budete i oblečení (na koleji Kajetánka je pračka) a věci pro osobní hygienu.

Pokud cestujete tak daleko a na dlouho dobu poprvé, vezměte si s sebou něco dobrého na zub (oblíbený čaj, čokoládu), co Vám pomůže, když Vám bude smutno po domově.

 

ŠKOLA

 1. Češtinu už studuju na své univerzitě. Musím si přivézt svoje učebnice?

Ne, učebnice si nemusíte vozit s sebou. Pro svoje studium na LŠSS budete potřebovat psací potřeby, sešit a slovník (třeba elektronický, nebo internetový).

Kvůli online výukovým materiálům je dobré, když si s sebou vezmete i počítač, tablet nebo smartphone, které můžete připojit k internetu. Pokud je nemáte, nevadí, k dispozici je vám informační centrum univerzity s počítači, které můžete používat.

 1. Kolik stojí učebnice, které budeme potřebovat v kurzu?

Učebnice, pracovní sešity a další studijní materiály získáte v kurzu a jsou zdarma.

 1. Jak vypadá výuka na LŠSS? Jaký je časový harmonogram dne a týdne?

Všichni budete po příjezdu psát rozřazovací test, abychom pro vás našli ten správný kurz. Jazykové úrovně jsou celkem 4 – od začátečníků až po pokročilé.

Výuka začíná v 9.00 a končí v 13.15/14.00.

Studenti 4. úrovně mohou také navštěvovat volitelné semináře a přednášky. Pro všechny studenty jsou připraveny odpolední workshopy. Podrobné informace najdete v našem programu, který také po příjezdu dostanete v tištěné podobě, na stranách 8–12 nebo zde:

http://lsss.ff.cuni.cz/program/prednasky/

http://lsss.ff.cuni.cz/worshopy-2018/

 

VOLNÝ ČAS – KULTURNÍ PROGRAM

 1. Nabízí LŠSS ještě nějaké další aktivity, během kterých můžu zlepšovat svoji češtinu a poznávat Prahu?

Ano, pro všechny studenty máme připravený doprovodný program, který je volitelný a zdarma. Vyberte si, co Vás zajímá.  Odpoledne, večer a o víkendech můžete jezdit na výlety, chodit na vycházky, návštěvy kulturních institucí, dívat se na české filmy, zpívat české písně nebo strávit odpoledne s našimi dobrovolníky. Podrobnější informace najdete na nástěnkách, facebooku a v programu, který také po příjezdu dostanete v tištěné podobě, nebo si ho stáhnete zde:

V KALENDÁŘI 2018 y

 1. Jsem začátečník/mírně pokročilý a rád bych se zúčastnil kulturního programu. Budu mu rozumět? Máte nějaké tlumočníky?

Důležitou součástí organizačního týmu jsou naše doprovodné tlumočnice, studentky Filozofické fakulty. Budete je potkávat na všech akcích doprovodného programu. Primárním jazykem LŠSS je čeština, podle typu akce budou ale doprovodné tlumočnice tlumočit konsekutivně, případně doprovodně simultálně. Je dobré se s nimi na začátku LŠSS seznámit a zjistit, které jazyky umí.

 1. Na LŠSS už jsem byl/a. Jaké novinky jsou připraveny pro letošní rok?

Každý rok připravujeme novinky v programu, aby LŠSS byla zajímavá i pro ty, kteří už se jí zúčastnili a Prahu a Českou republiku dobře znají. Letos se můžete těšit například na zajímavou nabídku odpoledních workshopů nebo pondělní a páteční neformální kavárenská nebo sportovní odpoledne. Připravili jsme pro Vás také zcela nové výlety.

 1. Jsem v Praze poprvé, ale nemám rád organizované prohlídky a velké skupiny. Kde získám kvalitní informace o městě a jeho zajímavých místech?

Nejvíce praktických informací o Praze najdete na oficiální turistické stránce, kde si také můžete stáhnout průvodce a mapu do svého mobilního telefonu. Průvodci i mapy jsou ke stažení v mnoha jazycích od angličtiny po ukrajinštinu (http://www.prague.eu/). Pokud potřebujete pomoct, zeptejte se nás.

 1. Mám velký zájem o některé neobvyklé části české kultury / české historie. Můžete mi poradit, co bych měl v Praze navštívit, nebo jaké knihy si půjčit?

Samozřejmě. Navštivte náš sekretariát v č. 225 a připravíme pro Vás individuální program na míru.

 

STRAVOVÁNÍ – JÍDLO

 1. Je součástí stipendia i jídlo?

Ano, pro studenty, kteří dostali stipendium, je zajištěna snídaně a večeře na koleji Kajetánka, kde budete bydlet.  V menze koleje Kajetánka bude také připraveno stravování o víkendech. Ve všední dny, tj. od pondělí do pátku, budete obědvat v centru Prahy, dostanete stravenky.

 1. Jsem externí student, ale rád bych chodil na odpolední workshopy. Kde se mohu naobědvat?

Externí studenti mohou využít nabídky restaurací v centru Prahy, které mají zvýhodněné menu v cenách kolem 120 Kč za oběd. V areálu Karolina, kde jsou jazykové kurzy najdete také bistro a kavárnu s obědovou nabídkou.

 1. Jsem vegetarián. Máte vegetariánská jídla?

Menza na koleji Kajetánka nabízí vegetariánská jídla. Řekněte nám to při registraci.

 1. Mám upravený jídelníček, potřebuju speciální jídlo.

Studenti se speciálními dietami také mohou využít možnosti uvařit si jídlo ve vybavené kuchyňce na koleji Kajetánka, v centru Prahy existuje také řada speciálních restaurací a jídelen, kde najdete jídlo, které je pro vás vhodné.

 

NÁVŠTĚVA PŘÍBUZNÝCH A KAMARÁDŮ

 1. Chtěli by mě navštívit rodiče a kamarádi. Je to možné?

Ano, je to možné. Jen počítejte s tím, že dopoledne máte jazykové kurzy a rodič/kamarádi budou mít svůj program. Pokud plánujete jejich návštěvu, ideálním termínem je víkend 11. a 12. srpna, který je určený k odpočinku a LŠSS nemá žádný program.

Vaše návštěva může dokonce bydlet přímo na koleji Kajetánka. Po příjezdu můžete jít do ubytovací kanceláře koleje a tam Vám dají informace o volných pokojích a cenách. Zaplatit si můžete také snídaně a večeře. Informace získáte také u paní Mikátové na sekretariátu v č. 225.